Za hipnozo ste zagotovo vsi že kdaj slišali. Če ne drugega, se jo v preteklosti uporabljala tudi pri odrskih predstavah, ki so imele prizvok magičnosti. Malokdo pa je seznanjen s tem, da je hipnoza tudi zelo učinkovita psihoterapevtska metoda, s katero lahko pacient doživi številne pozitivne spremembe v življenju.
Čeprav so tehnike hipnoze zelo preproste, pa njihova praktična uporaba zahteva vseživljenjsko učenje. Zato nikakor ne smemo enačiti laične hipnotizerje s terapevti medicinske hipnoze, ki so se za tovrstno terapijo vrsto let izobraževali. Zato je prvi korak, predno se odločite za tovrstno terapijo, da poiščete usposobljenega in izobraženega terapevta hipnoze.
Kako potek hipnoza, da ima želene učinke?
S hipnozo dosežemo posebno hipnotično stanje, a le če so pacienti dovolj motivirani in jih vodi usposobljen terapevt. Takšna hipnoza poteka v mirnem in sproščenem okolju, zato da se pacient lahko popolnoma prepusti sugestijam terapevta.
Odgovor na vprašanje, kaj je hipnoza, je ena prvih informacij, ki jih dobi pacient na prvem srečanju s terapevtom. Nato se nadaljuje s pogovorom o težavah in počutju pacienta, z uporabo različnih tehnik pa terapevt postopoma pri pacientu doseže posebno stanje, ki mu pravimo hipnotični trans. In ko je človek popolnoma sproščen, je dojemljiv za iskanje najboljših rešitev za svoje težave.
Terapevtska uporaba hipnoze je varna le, če jo izvaja kompetenten terapevt
Med ljudmi je največji strah ta, da po hipnozi ne bi mogli priti v stanje zavesti in bi kar zaspali. Prav tako obstaja mit, da ljudje v hipnozi doživijo svoje najslabše spomine, zaradi katerih bi doživeli pretiran stres. Vendar pa je v praksi hipnoza popolnoma varna, a le če jo izvaja usposobljen terapevt.
Takšnemu terapevtu pravimo terapevt medicinske hipnoze, ki je usposobljen za to, da pravočasno prepozna neželene učinke in jih prepreči že tedaj, ko se nakažejo. Zato hipnoza ni pustila škodljivih stranskih učinkov še pri nikomur in velja za popolnoma preverjeno psihoterapevtsko metodo.